Yardım Merkezi
Yardım Merkezi - Soru ve Cevaplar Makropa.com'un ürün ve hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak bilgilere ulaşabileceğiniz Yardım Merkezimize hoş geldiniz. Para Yatırırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Para Yatırırken Nelere Dikkat Etmeliyim ? Banka Transferleri için:

Banka üzerinden tek seferde minimum 100 TL ve üzeri EFT/Havale yapabilirsiniz.
Makropa Yatırma sayfasından para yatırma isteği oluşturulmalıdır. Her TL yatırma işlemi için yeni para yatırma isteği oluşturmanız gerekmektedir.
Transferi gerçekleştirdiğiniz banka hesap sahibi ile Makropa’ya kayıtlı olan isim aynı olmalıdır.
EFT ya da Havale işleminizin alıcı kısmına şirket ismimizi (Makropa Teknoloji Ticaret A.Ş.) yazmalısınız.
Açıklama alanına yalnızca para yatırma sayfasında istek oluşturduğunuz an size verilen transfer kodunu yazmalısınız. Her TL yatırma işlemi için yeni oluşturulan transfer kodunu açıklama bölümüne yazmanız gerekmektedir.
100 TL altındaki yatırma işlemleri kabul edilmemektedir. Tutar gönderen IBAN adresine iade edilecektir. Kriterlere uygun olmayan TL yatırma işlemleri hafta içi aynı gün saat 17:00' a kadar, hafta sonu ve resmi tatillerde ise bir sonraki iş günü iade edilecektir.
Para Yatırdım Ne Zaman Hesabıma Geçer ?
Para Yatırdım Ne Zaman Hesabıma Geçer ? Kurallara uygun işlemler için:
Hafta sonu, mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde yapılan EFT işlemleriniz tarafımıza ulaşmamaktadır. Bu nedenle kurallara uygun tutarlar bir sonraki ilk iş günü mesai saatleri içerisinde hesabınıza yansıyacaktır.

Kural dışı işlemler için:
Kriterlere uygun olmayan TL yatırma işlemleri hafta içi aynı gün saat 17:00'a kadar hafta sonu ve resmi tatillerde ise bir sonraki iş günü iade edilecektir.Eğer ATM'lerden kartsız ya da banka gişesinden nakit işlem ile para transferi yaptıysanız paranın iadesi için kimlik fotokopisi ve kimlik üzerindeki isme ait bir banka hesabı istenecektir.
Hangi Yöntemlerle Para Yatırabilirim ?
Hangi Yöntemlerle Para Yatırabilirim ? Minimum 100 TRY ve üstü para yatırmalarında yalnızca kendi adınıza kayıtlı banka hesabınızdan ATM, Şube, Mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı ile EFT/Havale yapabilirsiniz.
Başka bir kişi ya da kurum tarafından sizin hesabınıza yatırılan, kriterlere uygun olmayan TL yatırma işlemleri hafta içi aynı gün saat 17:00'a kadar hafta sonu ve resmi tatillerde ise bir sonraki iş günü gönderen IBAN adresine iade edilecektir.
Makropa 'ya para yatırmak için Makropa hesabınıza girin ve "Para Yatırma" sayfasındaki adımları takip edin.
Kredi Kartı, Banka Şubesinden Ve Atm'den Para Yatırabilir Miyim ?
Kredi Kartı, Banka Şubesinden Ve Atm'den Para Yatırabilir Miyim ? Kredi kartı ile tüm kanallardan gerçekleştireceğiniz ödemeler kabul edilmeyecektir.

Banka şubesinden EFT veya Havale ile kendi hesabınızdan TL yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Uyarı: Banka şubesinden nakit TL yatırma işlemleri kabul edilmemektedir.

ATM'den yalnızca kendi adınıza kayıtlı bir vadesiz TL hesabınızdan banka kartınız ile Makropa’ya yapılan ödemeler kabul edilmektedir.
Uyarı: ATM'lerden kartsız yatırılan işlemlerin iadesi için kimlik fotokopisi ve aynı isme kayıtlı IBAN adresi verilmesi zorunludur.
Başkasının Banka Hesabından Para Yatırabilir Miyim ?
Başkasının Banka Hesabından Para Yatırabilir Miyim ? Kendi adınıza olmayan bir hesaptan gönderdiğiniz paralar kabul edilmemektedir.
Makropa’ya yalnızca kendi adınıza kayıtlı banka hesabınızdan ATM, Şube, Mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı ile EFT/Havale yapabilirsiniz. Sitede kayıtlı olduğunuz isim ile transfer gerçekleştirdiğiniz banka hesabı sahibi aynı olmalıdır.
Kriterlere uygun olmayan TL yatırma işlemleri hafta içi aynı gün saat 17:00'a kadar hafta sonu ve resmi tatillerde ise bir sonraki iş günü iade edilecektir.
Eğer ATM'lerden kartsız ya da banka gişesinden nakit işlem ile para transferi yaptıysanız paranın iadesi için kimlik fotokopisi ve kimlik üzerindeki isme ait bir banka IBAN adresi istenecektir.
Bankadan Türk Lirası Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Bankadan Türk Lirası Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim ? Makropa’dan yalnızca kendi adınıza kayıtlı bir banka hesabına transfer yapabilirsiniz.
Banka transferinde alıcı ismi olarak sizin isminizi ve soyadınızı yazacağız.
Hafta sonları ve resmi tatillerde verilen para çekme emirleri sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir.
Kredi kartına ödeme, nakit ödeme, cepbank, vb. hiçbir yöntem ile para çekmeniz mümkün değildir.
Banka üzerinden para çekmelerinde tek seferde minimum 100 TRY EFT/Havale yapılabilecektir.

Hatırlatma: TL çekme işleminde kendi adınıza olan IBAN bilgisini boşluk bırakmadan ve başında TR yazdığından emin olmanızı rica ederiz.
Havale/EFT yolu ile yapılacak para çekme işlemlerinde oluşan bankacılık komisyon maliyeti tarafınıza yansıtılacaktır. Komisyon çekmek istediğiniz miktardan düşülecektir.
Para Çektim Ne Zaman Hesabıma Geçer ?
Para Çektim Ne Zaman Hesabıma Geçer ? Para çekim işlerimleriniz mesai saatleri içerisinde; havale işlemlerinizde 15 dakika eft işlemlerinizde 30 dakika papara işlemlerinizde ise anlık olarak gerçekleşmektedir. Kripto para çekim işlemleri ise bitcoin için 1 saat ethereum ise 15 dakika içinde gerçekleşmektedir. (Verilen zaman dilimleri tahmini olarak belirtilmiştir, yaklaşık sürelerdir.)
Nasıl Para Çekebilirim ?
Nasıl Para Çekebilirim ? 1- Makropa hesabınızdan 'Çekme' sayfasına giderek Türk Lirası(TRY) seçeneğine tıklayınız.
2- Çekmek istediğiniz tutarı, bankanızı ve IBAN numaranızı giriniz.
3- TL Çek seçeneğine tıklayınız.

Uyarı : Sadece kendi adınıza kayıtlı banka hesabınıza para çekebilirsiniz. Sitede kayıtlı olduğunuz isim ile alıcı hesabın sahibi aynı olmalıdır. Transferinizin alıcı ismine sitede kayıtlı olduğunuz isim yazılacaktır. TL çekme işlemlerinden 3.54 TL masraf alınmaktadır. Komisyon çekmek istediğiniz miktardan düşülecektir.
Başkasının Banka Hesabına Para Çekebilir Miyim ?
Başkasının Banka Hesabına Para Çekebilir Miyim ? Sitede kayıtlı olduğunuz isim adına kayıtlı banka hesabı dışında bir banka hesabına TL çekme işlemi yapmanız mümkün değildir.
TL çekme emriniz gerçekleştirilirken banka transferinin alıcı kısmına sitede kayıtlı olduğunuz isim yazılacaktır.
Eğer bize sağladığınız banka hesabı sahibi sitede kayıtlı olduğunuz isimden farklı ise transferiniz gerçekleşmeyecek ve banka tarafından bize iade edilecektir.
Nasıl Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Yatırabilirim ?
Nasıl Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Yatırabilirim ? 1- Yatırma sayfasına gidiniz.
2- Gösterilen adrese dilediğiniz kadar Kripto para (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) gönderebilirsiniz.
3- Kripto paralar (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) otomatik olarak hesabınıza geçecektir.

Dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir :

a : Bitcoin adresinizi değiştirebilmeniz için en az bir kere BTC yatırma işlemi yapmanız gerekmektedir. Diğer Kripto paralarda adres değişmemektedir.
b : Minimum yatırma miktarı 0.0005 BTC' dir. 0.0005 BTC altındaki yatırma işlemleri iade edilmeyecektir.
c : Minimum yatırma miktarı 0.001 ETH' dir. 0.001 ETH altındaki yatırma işlemleri iade edilmeyecektir.
d : Minimum yatırma miktarı 0.0005 LTC' dir. 0.01 LTC altındaki yatırma işlemleri iade edilmeyecektir.
e : Minimum yatırma miktarı 1 XRP' dir. 1 XRP altındaki yatırma işlemleri iade edilmeyecektir.
f : Minimum yatırma miktarı 1 USDT' dir. 1 USDT altındaki yatırma işlemleri iade edilmeyecektir.
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Yatırdım, Ne Zaman Hesabıma Geçer ?
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Yatırdım, Ne Zaman Hesabıma Geçer ? Kripto para (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) ağı üzerindeki transferiniz Bitcoin için madenciler tarafından 3 onay, Ethereum için 20 onay, Ripple için 1 onay ve LTC için 4 onay aldıktan sonra hesabınıza geçer. Bu süre her kripto para için değişkenlik göstermektedir.
Yanlış Adrese Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Gönderdim, İptal Edebilir Miyim ?
Yanlış Adrese Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Gönderdim, İptal Edebilir Miyim ? Kripto paralar (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) yapısı gereği geri dönüşümsüzdür. Bu nedenle e-posta onayı verildikten sonra kripto para çekme işleminiz iptal edilemez.
Nasıl Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Çekebilirim ?
Nasıl Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Çekebilirim ? 1- Çekme sayfasına gidiniz.
2- Çekmek istediğiniz Kripto parayı seçip adresi ve miktarı belirtiniz.
3- Çek butonuna tıklayınız.
4- Transferiniz otomatik olarak gerçekleşecektir.
5- Kripto para çekme talebi oluşturulduktan sonra e-posta onayı vermeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir :

a : Güvenlik sebebi ile yüksek miktarlı transferler onaya tabi olabilmektedir.
b : Makropa hesabınızdaki Bitcoin’lerinizi alışveriş yaptığınız sitelere göndererek ödeme yapabilirsiniz.
c : Ödeme yapmak istediğiniz sitenin size verdiği adresi ve ödemek istediğiniz miktarı yukarıda anlatılan şekilde Çekme sayfasına giriniz.
d : TL yatırma veya çekme işlemi yapmadan Kripto para çekme işlemi gerçekleştiremezsiniz.
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Çektim Karşı Tarafa Ne Zaman Ulaşır ?
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Çektim Karşı Tarafa Ne Zaman Ulaşır ? Kripto para (Bitcoin, Ethereum ve digerleri) çekme işlemlerinin süresi değişken olmakla beraber, Bitcoin transfer işlemleriniz ortalama 15 dakika , Ethereum ve LTC transferleri ortalama 10 dakika ve Ripple transferleriniz ortalama 1 dakika içerisinde gerçekleşmektedir.

Not : Kripto para ağlarında oluşan yoğunluk sebebi ile transfer sürelerinde gecikme yaşanabilmektedir.
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Transfer İşlemimin Detayını Nereden Kontrol Edebilirim ?
Kripto Para (Bitcoin, Ethereum Ve Digerleri) Transfer İşlemimin Detayını Nereden Kontrol Edebilirim ? Bitcoin transfer işlemleri için Blockchain.info' da arama alanına transfer gerçekleştirdiğiniz Bitcoin adresini veya transfer numarasını yazıp sorgulama yaparak işlem detaylarınızı kontrol edebilirsiniz.

Ethereum transfer işlemleri için Etherscan.io' da arama butonuna göndermiş olduğunuz Ethereum adresini kopyalayıp sorgulama yaparak işlem detaylarınızı kontrol edebilirsiniz.

Ripple transfer işlemleri için https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions sayfası üzerinden transfer numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

LTC transfer işlemleri için https://chainz.cryptoid.info/ltc/ sayfası üzerinden gönderdiğiniz adresi veya transfer numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.